Skip links

PÁLYÁZATI KIÍRÁS

A Hangkeltő Alapítvány és az ImPulzus - Kreatív Zenei Műhely nagy örömmel jelenti be 2025-ben a 3. alkalommal kiírt HangKELTŐ Ifjúsági Zeneszerző Versenyt.

A verseny több tekintetben is az ifjúságot célozza: részint az a célunk, hogy újabb és újabb olyan művek jelenhessenek meg, amelyek a tizenéves és huszonéves korosztálynak újszerű, aktuális és szerethető énekelnivalót adnak, másrészt szeretnénk elősegíteni, hogy a fiatal zeneszerzőgenerációk közvetlen kapcsolatokon keresztül ismerhessék meg az ifjúsági énekkarok világát és lehetőségeit.

A második kiíráskor bevezetett újítást, miszerint egy előzsűri vizsgálja majd a darabok énekelhetőségét és a kiírás nehézségi felhívásának való megfelelést, ezúttal is megtartjuk, valamint azért, hogy erősítsük a szerzők és az előadók közötti kapcsolódási lehetőséget, ezennel két újabb területtel bővül a 2025-ös felhívás.

 

Az idei változásokról

A korábban már megszokott két kategória mellett ebben az évben egy harmadik kategóriát is meghirdetünk, amellyel azt szeretnénk elérni, hogy nagy, közös éneklésekkor is egyre több, magas színvonalú lehetőségből választhassanak a a szervezők.

Így idén az egyneműkari és az ifjúsági vegyeskari kategória mellett harmadikként meghirdetjük a kánon kategóriát is - amelyet praktikus szempontok mellett azért tartunk alkalmasnak egy verseny fókuszába helyezni, mert nagyon valószínűnek látjuk, hogy a fiatal szerzők ismertsége ezeken keresztül akár a mindennapi vérkeringésbe is sokkal könnyebben bekerül.

Emellett pedig idén is felhívjuk az amatőr énekkari mozgalom figyelmét arra, hogy kórusként is csatlakozhatnak a versenyhez: amennyiben szívesen dolgoznának együtt, vagy ismerkednének meg egy-egy zeneszerzővel, már a verseny alkotási időszakában - esetleg örülnének, ha később akár a darab előadásakor is megjelenne a szerző; szeretettel hívunk mindenkit, hogy részt vegyen a közös ügyben saját eszközeivel.

Mi magunk is igyekeztünk az ország minden részében énekkarokkal felvenni a kapcsolatot, de a kezünk nem érhet el mindenhova, így teljesen nyitottá tesszük a kezdeményezést: a jelentkező énekkarokat az alábbiakban már jelen lévő, jelenleg még viszonylag szűk adatbázisba is felvesszük, amely a következőkben is nyilvános marad.

Bízunk benne, hogy a kialakult kapcsolatok a következő években is tovább erősödnek majd előadók és alkotók között, ami egy újabb segítséggé válhat mindkét oldal számára:
az alkotóknak abban, hogy darabjaikat valóban bemutassák, és esetleg rendszeresen énekeljék, az előadóknak pedig abban, hogy rendszeresen érdekes és új repertoárt mutathassanak a felnövő generációknak és közönségüknek egyaránt.

 

 

A versenykiírás röviden

A Hangkeltő Ifjúsági Zeneszerzőverseny 2025 kategóriái:
1) gyermek-, vagy egyneműkari kategória
2) ifjúsági vegyeskari kategória
3) kánon kategória

  • A művekkel szemben fontos követelmény a korosztályok éneklési képességének és a hozzájuk illeszkedő összetettségének ismerete, valamint a téma megválasztásában szintén a fiatal korosztály érdeklődésére számot tartó témák megjelentetése.
  • A pályaművek hossza legyen 2 és 6 perc között, többtételes mű esetén legfeljebb 10 perc
  • Hangszerkíséret megengedett, javasoljuk, hogy a megszólaltathatóságot szem előtt tartva legfeljebb 2-3, iskolákban is elérhető hangszert szerepeltessenek
  • A művek elbírálását idén is két zsűri végzi majd: az első, ún. előzsűri kizárólag az előadhatóságot és a korosztálynak, nehézségi elvárásoknak való megfelelőséget vizsgálja, míg a már kizárólag zeneszerzőkből álló zsűri már a darabok kompozíciós értéke alapján hozza meg végső döntését.
  • Az eredményhirdetést idén is nyáron tervezzük, a díjazott művek közül összeállított műsort, egyben ősbemutatókat pedig az ősz folyamán, várhatóan novemberben tartjuk majd.
  • Kifejezetten nagyra értékeljük azokat a műveket, amelyek a XXI. századi világra, a fiatalokat manapság foglalkoztató témákra reflektálnak majd

PÁLYÁZATI FELTÉTELEK

1. A pályázók köre

A pályázaton résztvevők felső életkori határa: 40 év. Díjazás esetén a szerződéskötés kizárólag magyar adóazonosító jellel és TAJ-számmal rendelkező magánszeméllyel vagy magyar egyéni vállalkozóval, továbbá magyar, illetve külföldi gazdasági társasággal lehetséges.

 

2. Műfaj, kategóriák

Pályázni a cappella vagy hangszerkíséretes - javasoljuk, hogy legfeljebb 3 hangszer - kórusművel lehet az alábbi kategóriákban:

  • Kórusmű ifjúsági egyneműkarra
  • Kórusmű ifjúsági vegyeskarra
  • Kánon ifjúsági korosztály számára

Egy pályázó több kategóriában is benyújthat pályázatot, de egy kategóriában maximum 2 művel pályázhat.

3. A pályaművel szemben támasztott szakmai követelmények

A műveket szabadon választott kórusfelállásban, kíséret esetén legfeljebb 3 hangszerrel számítva kérjük benyújtani, amennyiben lehetséges olyan egyszerűsítéssel, amivel a kíséret akár 1-1 hangszerrel is megszólaltatható.

Javasolt, hogy a művek vegyék figyelembe, hogy az elénekelhető szólamok száma ezekben az életkorokban ritkán haladja meg a 4-et, és gyakran döntő szempont egy mű kiválasztásakor a még ennél is kevesebb szólam, különösen férfiszólamok esetén.

A pályamű legalább 2, de legfeljebb 6 perc hosszúságú lehet, többtételes mű esetében legfeljebb 10 perc.

Hangterjedelme és jellemző fordulatai illeszkedjenek a megadott korosztály képességeihez.
(amennyiben ebben örülnének segítségnek, az alább található pedagógus kollégák örömmel látják egy-egy próbán, koncerten a közös munka iránt érdeklődőket)
A művek felépítése során érdemes olyan szólamokat, esetleg harmóniákat választani, amelyet akár olyan együttesek is meg tudnak szólaltatni, ahol alacsony a kottaolvasók száma, vagy akár pont ezek a darabok győzik majd meg a fiatalokat, hogy érdemes ebbe az irányba energiát fektetniük.

Külön előnyben részesülnek azok a művek, amelyek megszólaltatása akár középiskolai énekkar számára is megoldható, mind a hangterjedelem, mind az elsajátíthatóság szempontjait figyelembe véve (pl. szólamszám, illetve a szólamok énekelhetősége az amatőr együttesek szintjén).

4. A pályaműre vonatkozó feltételek

Egy- és többtételes művel egyaránt lehetséges pályázni, koncertszerűen előadható formában.

A pályázatra beadott művek lehetőség szerint magyar, angol, német vagy latin nyelven, más nyelv esetén egyszerűen megtanulható rövid kifejezéseket tartalmazva szólaljanak meg.

A beadott darab nem lehet bármely korábbi pályázaton már benyújtott, korábban bemutatott vagy közreadott (hangfelvétel, kotta) mű.

A pályaműre vonatkozóan pár mondatos (500-1500 karakter) összefoglalót is kérünk a darabról, a keletkezésének hátteréről, az ajánlott korosztályról, illetve mindarról, amit még a Pályázó fontosnak tart. Idegen nyelvű mű esetén a bemutatkozó leíráshoz a szöveg pontos fordítását, esetlegesen magyarázatát is kérjük hozzátenni.

A benyújtott kotta, a hangfelvétel, az összefoglaló szöveg, valamint a fájlnév a Pályázó nevét, aláírását nem tartalmazhatja, illetve bármilyen más módon a Pályázó személyére utalni nem lehet. Ha egy beadott anyagon a Pályázó kilétére utaló jelzés szerepel, az a pályamű nem vehet részt a pályázaton!

Pályázni csak saját művel lehet, a beadott művek eredetiségéért és egyediségéért a Pályázó felel. A zeneművek, illetve összetett művek zenéje nem lehet korábban már nyilvánosságra hozott zenemű átdolgozása, és átdolgozást részben sem tartalmazhat. A Pályázónak továbbá rendelkeznie kell valamennyi vele közösen alkotó társszerző, valamint átdolgozás esetén az alapul szolgáló mű (pl. dal esetében az eredeti vers szerzője) előzetes írásbeli engedélyével. A Hangkeltő Alapítvány plágiummal összefüggő, vagy a pályamű benyújtásához szükséges engedélyek megszerzésének elmulasztása miatt felmerülő kártérítési vagy egyéb igényekkel kapcsolatosan a felelősségét kifejezetten kizárja, azokkal szemben a Pályázó a saját személyében köteles helytállni. A jelen pontban foglaltak megsértése a pályázat érvénytelenségét és a pályázatból történő kizárást vonja maga után.

A pályázatot érvénytelennek tekintjük, amennyiben a Pályázó vagy a zenemű nem tesz eleget a pályázati kritériumoknak, a megadott határidőn túl érkezik be, valamint a benyújtott dokumentációban a Pályázó kilétére utaló jelzés szerepel.

A pályázatból egyoldalúan kizárható a Pályázó, amennyiben bármilyen módon befolyásolja vagy megkísérli befolyásolni a pályázat menetét, és a pályaművek anonim elbírálásának folyamatát.

 

5. A pályaművek benyújtásának módja

A pályázatot kizárólag a kiíró erre kijelölt weboldalán keresztül történő feltöltéssel lehet benyújtani, a pályázati űrlap kitöltésével. Az űrlapban foglaltaktól utóbb nem lehet eltérni – ide nem értve a szerződéses adatokban bekövetkező esetleges változásokat –, mert az a pályázat utólagos érvénytelenítését vonja maga után.

A beadáskor csatolni szükséges dokumentáció és formátuma:

  • Kotta – pdf formátum, max. 5MB
  • Összefoglaló szöveg – pdf formátum, max. 1 MB
  • Hangfile – mp3-formátum, max. 10MB

Fájlnév:

  • ékezetek nélkül tartalmazza a mű címét, valamint a pdf-es tartalmaknál a "kotta" vagy "szoveg" megjelölést.

Pl: estidal_kotta.pdf, estidal_szoveg.pdf, estidal.mp3

 
A kottának az alábbi információkat kell tartalmaznia:

  • mű hossza
  • tempóelőírások
  • dinamikai és egyéb, előadásra vonatkozó jelzések

Rosszul olvasható, szkennelt kéziratok, illetve rossz minőségű hangfájlok elfogadására nincs lehetőség.

A benyújtott pályaművek módosítására a verseny során nincs lehetőség.

Nevezési díj nincs.

A beadással kapcsolatos további információ az alábbi e-mail címen kérhető:
info@impulzusmusic.com

 

6. A pályázat időbeli ütemezése

A pályázat meghirdetése: 2025. január 20.
A teljes pályázati kiírás a https://hangkelto.hu/ifjusagi-zeneszerzoverseny-2023 weboldalon érhető el.
A pályázati anyagok beérkezési határideje: 2025. június 30. 24.00 CET
Eredményhirdetés: 2025. augusztus 4.
Díjátadó: 2025. november 29.
Ősbemutató koncert a kiválasztott művekből: 2025. november

 

7. A zsűrizés menete

Az zsűri tagjai:

  • Emszt András
  • Gyöngyösi Levente
  • Horváth Márton Levente

Az előzsűri tagjai:

  • Tőri Csaba
  • Durányik László
  • Uhereczky Eszter (?)

 

A pályázati anyagokat a pályázati koordinátor ellenőrzi, belső azonosítószámmal látja el és a beérkezett dokumentumokat az előzsűri számára előkészíti. A zsűri számára kizárólag az előzsűri által kiválasztott pályamunkák kerülnek továbbításra.

A pályázaton a pályaműveket az előzsűri és a zsűri anonim módon bírálja el. A zsűritagok a belső azonosítószámmal ellátott pályaműveket kapják meg bírálatra.
Az előzsűri és a zsűri a pályaművek díjazásáról zárt ülésen dönt. A Pályázók a zsűri döntését követően e-mailben kapnak tájékoztatást. A pályázat eredményét a https://hangkelto.hu/ifjusagi-zeneszerzoverseny-2023 weboldalon közöljük.
A zsűri fenntartja a jogot, hogy amennyiben megfelelő számú, avagy színvonalú mű hiányában egy díjat nem tud kiosztani, akkor az adott díjat visszatartsa.

 

8. Díjazás

A zsűri döntése alapján kategóriánként 3 pályamű kaphat díjazást, az alábbiak alapján:

  • 1. díj 100.000 Ft
  • 2. díj 70.000 Ft
  • 3. díj 50.000 Ft

A Hangkeltő Alapítvány a megítélt díjazást a Pályázati űrlapon meghatározottak szerint megkötött szerződés alapján fizeti meg.

9. A pályázó kötelezettségei

A díjazott pályamű kottáján, minden információs anyagon, valamint a Pályázó nyilatkozataiban, amelyben a díjazott mű a későbbiekben szerepel, a Pályázó köteles az alábbiakat feltüntetni vagy megemlíteni: „A HangKELTŐ Ifjúsági Zeneszerzőverseny 2025 díjazottja.

A díjazott művek előadásához és annak felvételéhez a bemutató koncerten hozzájárul, a fellépő énekkarokat elfogadja, kérés esetén instrukciókkal látja el.

A díjazott a művek kiadásához hozzájárul, a kiadáshoz szükséges szerzői kötelezettségeinek eleget tesz.

 

10. A kiíró kötelezettségei

A díjazott művek a Divisart Kft. gondozásában kiadásra kerülnek. A kiadás során felmerülő összes kötelezettség a kiadót terheli.
A kiíró a pályázathoz kapcsolódó bemutató koncertet teljes egészében megszervezi és lebonyolítja. A fellépők számára a díjazott műveket eljuttatja, szükség esetén a zeneszerzővel való egyeztetést lehetővé teszi.

 

11. A pályázat lebonyolítója

A pályázat lebonyolítója a Hangkeltő Alapítvány, a Divisart Kft. együttműködésével.

A pályázaton való részvételből ki vannak zárva a Hangkeltő Alapítvány és a Divisart Kft. munkavállalói, szerződéses partnerei, önkéntesei és ezen személyeknek a Polgári Törvénykönyv 8:1. § (1) 1. pontja szerinti közeli hozzátartozói.